רבי נתן מברסלב

פרשת השבוע מצורע

פרשת השבוע מצורע: הנה הרבה אנשים חולים בגוף ובנפש והולכים מתוסכלים ואינם מוצאים רפואה ומנוח לנפשם, והרבה שואלים מתי אני יפסיק לקחת כדורים ? והנה לצדיקי אמת יש את סוד הרפואה והפסיכולוגיה האמיתית לרפא כל אדם מהעצבות והשיגעונות והדמיונות שלו שהם עיקר חולי נפשו, וצריך הרבה תפילה לזכות להגיע לרופא הנפש הפסיכולוג האמיתי הוא צדיק הדור אשר בכוחו להדריך כל אחד ואחד לפי מחלתו לרפא את נפשו.

 

פרשת השבוע מצורע | חולי נפש, פסיכולוגיה

 

בס"ד, לכבוד… אחדשה'ט!

אכתוב לך כמה פנינים על פרשת השבוע, פרשת מצורע.

(ויקרא יד-ב) זאת תהיה תורת המצורע ביום טהרתו.

רמז לן בזה שכל חולה [בגוף או בנפש או בנשמה] יש לו תקוה להתרפאות, ולהטהר, ולצאת מחושך לאור גדול.

וכן יש לו תורה שלימה ודרך חיים, שהוא רצון ה' איך להתנהג הן בשלבי מחלתו הן בשלבי רפואתו. וכן הוא בכל עניני התאוות והמידות ומחלות הנפש למיניהם.

וכן דבר זה נוהג בכל עניני עבודת ה'. הן בהתמדת לימוד התורה, הן בהכנסו לכל הדברים והענינים החיוביים שהם מצוה ורצון ה' [וכן במה שנוגע לצאת מההיפך וכנ"ל].

כי לא כל אדם מסוגל להתישב בבת אחת ללמוד ח"י שעות ביום בהתמדה רבה, ולא כל אחד מסוגל לקבל על עצמו להפסיק לעשן וליישם את זה בבת אחת, ולהפסיק לכעוס באחת, וכיוצא באלו הרבה מאד.

והנה לפי הכלל (משלי יב-י) יודע צדיק נפש בהמתו, הוא עצמו, דהיינו כל אדם צריך להיות הרופא של עצמו.

כי אין כמוהו מכיר מחלתו ויודע מה טוב לה [אם לא משקר את עצמו]. והמינון והקצב של הרפואה, ואם בכל זאת לא מסתדר – ילך לחכם דקדושה שיחכימו וידריכו בדרך הישרה.

ומענין לענין, בזמן האחרון באו כמה חולי נפש הלוקחים יום יום כדורים לאזן מצב נפשם, ובכולם אותה שאלה – נשאלה מתי אני אהיה בריא(ה) ואפסיק לקחת כדורים?!

ואמרתי לכולם שמי אמר שהם חולים בכלל, הרי גם אדם בריא זקוק כל ימי חייו לנשום ולאכול ולשתות ולצרוך כל מיני מנרלים וויטמינים, והם "בריאים" שצריכים לקחת כדורים, ואין לעשות עסק מזה ולרדוף את עצמו על כך, והרי כל מי שצריך לקחת כדורים ולא לוקח ידוע מהן התוצאות, הרי אדרבא אז הם נחלים בצורה חריפה ביותר.

והנה בענין הפסיכולוגיה והפסיכולוגים – יש הרבה פרטים וחילוקים, ואנן פסיכולוגים טפי מהן, וכל זה כשקשור בעניני דעות וטעויות בהסתכלות והשקפה ויש עם מי לדבר,

אבל אלו שהם בבחי' "משוגע" ועושה מעשים כפייתיים, ואין עם מי לדבר מומלץ מאד שיגיע לפסיכיאטר, ואם אמנם יש אפשרות רחוקה לעזור להם "גם" ע"י פסיכולוגיה בתוספת כדורים ופסיכיאטרים, אבל צריכים לזה אנשים שמוכנים להקריב חייהם וזמנם עבורם,

והשי"ת ישלח רפו"ש לכל חולי עמו ישראל.

[ויש בהנ"ל הרבה חילוקים והבדלים בין אלו שהם מסוכנים לציבור, לאלו המסובכים ומדומיינים רק עם עצמן, ועוד הרבה פרטים, ואין כאן מקום להאריך].

ובאמת כשם שיש תורה שלימה למצורע, ותורה שלימה לזב (לכל צרוע ולכל זב),

כן יש תורה לבעל גאוה (בכל מיליוני סוגים שבהם),

וכן יש תורה שלימה לכל מידה ותאוה ושגעון ודעות והנהגות.

וצריכים רחמי שמים להגיע לתורת אמת של צדיקי אמת עם הדרכה באמת.., בכל אחד מהענינים שהוא צריך,

כי כל אחד חושב שהוא מבין גדול, וגם יש לו את מקורותיו,

אבל האמת לאמיתו נמצא אך ורק אצל הצדיק האמת, שהוא ישועה ורפואה ועצה לכל.

 

יהי רצון שנזכה להתקרב ולהתבטל לצדיק האמת.

 

בברכת התורה ולומדיה

ישיבת נצח מאיר

הרב שמעון יוסף הכהן ויזנפלד

 

תגובות בפייסבוק

תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *