יוסף-קרדונר1

פרשת השבוע בשלח

פרשת השבוע בשלח, תקציר : והנה עצם השמעת מוזיקה – יש לעודד בבית, כי הדבר תורם רבות למצב רוח הטוב של האשה ובני הבית השומעים, והיובש והמצב רוח קודר ועצוב – הוא אסון שמביא וגורר עמו הרבה אסונות נוספים המזיקים מאד לשלום בית, ולגידול המשפחה/ הילדים.
אלא שכאמור גם כאן היצר הרע מצא דרך לבלבל, בין שמחה וקדושה, להוללות והפקרות. ובכל מנגינה, יש כח לעורר לאיזה נושא, יש מנגינה מעוררת לטוב וקירבת ה', ויש להיפך, וכל זה במגוון נושאים ובחינות. וכמו שבמאכלים – לא מכניסים לבית כל מאכל ואפילו אם יש בו "הכשר" כל שהוא, אא"כ יש בו הכשר טוב, כ"כ בעניני מוזיקה, שכוחה רב להשפיע לנפש, לטוב או להיפך…

פרשת השבוע בשלח | ניגון כשר

בס"ד, לכבוד… אחדשה"ט!

אכתוב לך משהו הקשור עם פרשת השבוע, פרשת בשלח.

(שמות טו – א) "אז ישיר משה ובני ישראל את השירה הזאת".

ידוע ומפורסם שבערך לפני ארבעים שנה, התחילו באמריקה (ארה"ב) להכניס פסוקים לתוך מנגינות של רוק [אנד רול] וגא'ז , ושאר מרעין בישים, ולהחדיר את זה לאט לאט לתוך קהל היראים [חרדים], ולכל השעטנז וכלאים ובילבול הנ"ל קורים "שירה חסידית" לא פחות!

ובזמן האחרון גם עושים את הנ"ל עם קצב הדיסקו[טק], וטראנסים, והדבר מעורר יצרים בישין, ורצון להפקרות ולתאוות רעות.

וכיום יש כבר כמה אלפים מנגינות עם פסוקים ומאמרי חז"ל וכו', באופן הנ"ל, וכל מנגינות העכו"ם מכל העולם מונציה, ורוסיה, ומזרח הרחוק, ומוזיקה מזרחית ערבית, הכל בכל כל, מכנים היום "שירה חסידית". [וגם מארגנים הופעות, וכו', וזה נושא ובעיה בפני עצמה].

והכלל בכל הענינים הללו, איזה נעימות ומנגינות להכניס הביתה, ואיזה לא – צריך להתיעץ עם צדיק המורה דרך לרבים.

ולמה ?

כי רבינו נחמן מברסלב לימד אותנו ורואים בחוש – שלניגון יש השפעה גדולה מאד על האופי והרצונות של האדם… טרנסים = סמים הפקרות, רוק כבד = רצח, אלימות, וכן עוד ועוד… כי כל מנגינה יצאה מבטן של מישהו – על פי מידותיו ותאוותיו הרעות, ואם היא נגינה של אנשים כשרים ממידותיו ורצונותיו וכיסופים טובים לעשות רצון השם.., והם משפיעם על השומע לאותו הכיוון !

וזה בחי' הנאמר פרשת השבוע בשלח – "אז ישיר משה ובני ישראל את השירה הזאת." ודוקא משה, ודוקא את השירה הזאת [ולא אחרת], אלא מה שמשה רבינו וצדיקי הדור שרים וקובעים לשירה ומסכימים לכך יש לשמוע, ומהשאר יש לחדול [למי שרוצה להמשך במידותיו ומחשבותיו והרצונותיו וילדיו והתוליים בו.., לטובה ולא להיפך].

והנה עצם השמעת מוזיקה [שיש בזה כמה פרטים הלכתיים, עיין באו"ח סי' תקס] בכלל – יש לעודד בבית, כי הדבר תורם רבות למצב רוח הטוב של האשה וב"ב השומעים,

והיובש והמצב רוח קודר ועצוב – הוא אסון שמביא וגורר עמו הרבה אסונות נוספים המזיקים מאד לשלום בית, ולגידול המשפחה/ הילדים. אלא שכאמור גם כאן היצר הרע מצא דרך לבלבל, בין שמחה וקדושה, להוללות והפקרות. וידוע כי מאן דנפח מדיליה נפח (זוה"ק)

ובכל מנגינה, יש כח לעורר לאיזה נושא, יש מנגינה מעוררת לטוב וקירבת ה', ויש להיפך, וכל זה במגוון נושאים ובחינות.

וכמו שבמאכלים – לא מכניסים לבית כל מאכל ואפילו אם יש בו "הכשר" כל שהוא, אא"כ יש בו הכשר טוב, וכמו בספרים ושאר חומר מודפס א"א להכניס הכל הביתה, כמו כן בעניני מוזיקה, שכוחה רב להשפיע לנפש, לטוב או להיפך, צריך שהשירה המושמעת בבית [ובכל מקום ששומעים, כגון ברכב בדרך וכו'] הכל בכל מכל כל יהי' בבחינת "אז ישיר משה, ובני ישראל" [בהדרכתו] "את השירה הזאת". ולא אחרת, וכנ"ל.

 

בברכת התורה וכל טוב סלה

ישיבת נצח מאיר

תגובות בפייסבוק

תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *